Резолюція ІІІ Міжнародної конференції
"Сучасні проблеми гідроекології. Перспективи, шляхи і методи вирішень"
г. Херсон, 29.05.2012
На конференції було представлено 120 докладів від 223 авторів з 41 організації. Виступили з доповідями 42 особи з України, Росії, Польщі, Казахстану, Фінляндії. Матеріали конференції видані до її початку окремою збіркою (120 робіт).
Робота конференції велася за науковими напрямками, які відображають сучасні проблеми гідробіології і тенденції подальшого розвитку:
- загальні питання гідробіології; - біологічна різноманітність, розподіл видів, популяцій і угруповань гідробіонтів; - гідрологічні і гідрохімічні чинники водних систем;
- оцінка функціонування водних організмів і екосистем; - питання охорони гідроекосистем, стан видів, що охороняються, і угруповань; - проблеми аквакультури;
- оцінка запасів, контроль і реалізація здобутих об'єктів промислу; - сучасні методи оцінки стану екосистеми; - методи моделювання і ідентифікації водних екосистем.
Конференція виявила ряд нових та ар¬гументувала раніше існуючі проблеми, пов’язані з екологічним станом водних екосистем, за¬хистом навколишнього середовища, із зменшенням антропогенного навантаження на водні об’єкти. На обговорення виносилися актуальні про¬блеми: механізми функціонування прісноводних екосистем, управління екосистемними процесами, хімічне забруднення водних об’єктів, збереження генофонду цінних та зникаючих видів, культивування і міграція гідробіонтів, баластування і дебаластування морських суден.
Обговорення досягнень і результатів досліджень в області гідроекологічних проблем у рамках конференції стало плідним. Познайомившись з досвідом науково-дослідних організацій, державних спеціально уповноважених органів конференція відмічає:
1. Міжрегіональне, міжвідомче обговорення проблем з виявленням і зближенням позицій різних спеціально уповноважених органів організацій і науково-дослідних структур, обмін досвідом слід розглядати як ефективний інструмент вдосконалення управління і контролю у сфері охорони довкілля і здоров'я населення, забезпечення стійкого, безпечного розвитку на міжнародному, загальнодержавному і регіональному рівнях.
2. Антропогенне навантаження на природне середовище в промислових центрах і регіонах вимагає вдосконалення механізму регулювання навантажень.
3. Важливим аспектом представляється розвиток методичної і інформаційної бази екологічного моніторингу.
Учасники конференції виражають надію, що результати конференції сприятимуть пошуку оптимальних шляхів і можливостей участі громадянського суспільства в створенні безпечного довкілля і стійкого розвитку.
В результаті роботи конференції її учасники дійшли згоди щодо насту¬пних висновків та рекомендацій:
1) Відзначити високий рівень організації і проведення конференції та провести наступну науково-практичну конференцію у м. Херсоні у травні 2014 р.
2) Вважати за доцільне розвивати наукові дослідження в галузях: ресурсозберігаючих технологій, захисту навколишнього середовища та еколо¬гічної безпеки.
3) Херсонській державній морській академії спільно з співвиконавцями необхідно провести дослідження щодо зниження обростання корпусів морських суден та очищення баластних вод під час експлуатації морських суден і розробити практичні рекомендації з цих питань.
4) Звернутися до ВР України з пропозицією прийняти державну програму «Інтегрованого управління, збереження та відновлення природних ресурсів в басейнах лиманів північно-західного Причорномор'я (Куяльницького, Хаджибейського, Тілігульського, тощо)».
5) Рекомендувати природоохоронним органам звернути увагу на дотримання гідробіологічних, екологічних, біоло¬гічних та рибоохоронних нормативів, згідно чинного законодавства України, при розробці проектів будів¬ництва міні ГЕС в Карпатському регіоні.
6) Запропонувати проводити дослідження донних осадів для моніторингу та скринінгу техногенно навантажених гідроекосистем.
7) Сприяти розширенню співробітництва судноплавної галузі з науковцями для розробки та реа¬лізації методів боротьби з обростанням суден та біоперешкодами в прісно¬водному та морському середовищах.
8) Схвалити та рекомендувати в подальшому використовувати практику презентації наукових праць, навчальних посі¬бників, винаходів та практичних розробок учасниками конференцій. Подробности см.
http://hgbs-ks.ucoz.ua/index/novini_stanciji/0-6